Barevný domov

Ach ty barvy

Podle odborníků barvy ovlivňují naše pocity. Už Robert Gerard v roce 1958 zjistil, že na červenou barvu reaguje lidské tělo zvýšením krevního tlaku a pocením dlaní. Naopak uklidnění nastalo, pokud člověku byla ukázána barva modrá nebo zelená. Jakou barvu tedy zvolit do bytu?
Červená zahřeje

Modrá je dobrá, ale…

Ano, modrá uklidňuje, pokud jsme v místnosti, kde převládá modrá, cítíme se v pohodě, uvolnění. Modrou barvu máme rádi možná i proto, že je to barva nebe. Zároveň máme tuto barvu spojenou s vodou, ledem,… Z tohoto důvodu na nás působí chladně. Proto pokud zvolíte modré obklady například do koupelny, měli byste je doplnit doplňky v teplých odstínech jako je červená, žlutá nebo hnědá. Modrá je vhodnou barvou pro ložnici, kde míváme chladněji, což má blahodárný účinek na náš spánek.

Pozor na hádky

Pokud máte doma jídelnu, vhodnou barvou pro tuto místnost bude červená nebo fialová, které podporují chuť k jídlu. Samozřejmě nemyslím, že bude celý pokoj červený nebo fialový, v kombinaci s bílou vám bude určitě v takovéto místnosti více chutnat. Pozor si dejte na řešení důležitých témat. Pokud je budete probírat v místnosti, kde převládá červená barva, může dojít k hádce, protože tato barva zvyšuje u člověka agresivitu. Červená je vhodná i například do koupelny, kde budete mít pocit, že je vám tepleji a pokud zvolíte kombinaci s hnědou nebo oranžovou, budete se cítit v koupelně jako v ráji.  
Útulná místnost

Buďte plní energie

Pro lidské oko nejpříjemnější barvou je bezpochyby zelená. Zelená je příroda, do které utíkáme čerpat energii, a ve které zapomeneme alespoň na chvíli na každodenní starosti. Tak proč si trochu klidu a energie nepořídit i domů formou zelených obkladů nebo výmalby? Zelená barva podporuje kreativitu, je vhodná pro místnosti, kde se setkáváme s přáteli. Takovýto pokoj podpoří i náš výkon, takže je vhodný do pracovny nebo do kuchyně.  A pokud chcete být kreativní nejen v kuchyni, můžete zvolit i žlutou nebo oranžovou barvu.

Jakou barvu mají vaše místnosti? A jste v nich spokojení?