Achatina. Nenáročný a velmi příjemný mazlíček!

Rádi byste sobě nebo dětem pořídili domácího mazlíčka, ale nemáte příliš času a financí? Co takhle africký šnek, který je nenáročný, ale přesto dobrý kamarád?

Achatina je africký šnek. Existuje velké množství poddruhů a všechny jsou na chov velmi nenáročnými mazlíčky. Seženete je skoro v každém zverimexu nebo od chovatelů a jejich pořizovací cena není nijak vysoká. A ani pořizovací cena příslušenství potřebného k chovu není závratná.
šnek na listě

Nejdražší položkou, kterou váš nový kamarád bude potřebovat, je terárium. Vzhledem k tomu, že tito šnečci mohou dosahovat délky až 30 centimetrů, je vhodné terárko větší. Na druhou stranu se však dá použít i větší plastový box (nezapomeňte udělat otvory pro přísun vzduchu, aby se vám šnek neudusil!), nebo velká zavařovací sklenice. Pokud se rozhodnete pro sklenici, doporučuji její hrdlo zakrýt nějakou síťovinou, aby vám šneček neutekl a zároveň měl přísun vzduchu. Do terária je nutná „podestýlka“. Může jít o samotnou rašelinu, nebo kokosovou drť. Kokosovou drť seženete v každém zverimexu a není nijak drahá. Co se potraviny týče, nejsou achatiny nijak náročné. Stačí je krmit jednou za den (ideálně večer), živí se zeleninou a ovocem. Ideální je salátová okurka, salát, brambor, mrkev. Nevadí jim ale ani pampelišky a občas si pochutnají i na piškotech. Je dobré vyzkoušet, co vašemu šnekovi bude chutnat nejvíce. Nedoporučují se však rajčat a citrusy – celkově ta „kyselejší“ zelenina a ovoce.
Nezbytné je sepiová kost. Seženete ji v každém zverimexu a je zdrojem vápníků, bez kterého šnečci zemřou. Potřebují ji kvůli růstu ulity. Co se vody týče, stačí kontrolovat ideální vlhkost podestýlky, případně navlhčit potravu před podáváním.
šnek na dlani

Šnečci si dokáží zvyknout na lidský hlas. Když vás uslyší, vylezou z ulity! Stejně tak si postupně zvyknou i na váš dotyk. Postupně si zvyknout, když si je vezmete na ruku a ani se neschovají do ulity. Největší šnečí zábavou je sprchování. Je pro ně velmi příjemné osprchování pod proudem vody (teplota vody musí být taková, aby je nespařila, ale zároveň nesmí být ani ledová). Afričtí šneci jsou úžasnými a nenáročnými kamarády!