Léto, je léto aneb jak na správné osvěžení

Ať už patříte mezi milovníky léta a tepla. Nebo naopak toužíte v létě po úkrytu a především po ochlazení. Nicméně díky globálnímu oteplování zažíváme netypické vysoké letní teploty, na něž zdejší populace není zvyklá. Vhodné osvěžení pomůže a především je náležitou první potenciální prevencí před jistými riziky, jako je například úpal, úžeh i vážnější onemocnění apod.
porcované ovoce

Jak se vypořádat nejen s tropickými dny
 

  1. Temno a větrání pouze ráno – je důležité vyvětrat pouze ráno, kdy je ještě svěží vzduch a cirkulace vzduchu má požadovaný efekt. Během dne je dobré mít zatažené rolety, žaluzie či závěsy v rámci eliminace rozpálení interiéru od slunečních paprsků.

letní koupání

  1. Vypnutí spotřebičů i televizoru – možná se zdá být podivuhodné, ale věřte, že počítač, televize i ostatní spotřebiče vydávají více tepla, než se předpokládá. Týká se rovněž pračky, sušičky, žehličky apod. Během tropických dnů je vhodné tyto spotřebiče zbytečně nepoužívat. Pokud není nezbytné, tak je zbytečně nemějte zapnuté.

  1. Ochlazení interiéru – zde se nabízí mnoho způsobů, které lze využít a jsou účinné, jako je například používání zvlhčovače vzduchu s cirkulující vodou, dobrým pomocníkem je i větrák, stejně tak rozvěsit na parapety namočená prostěradla či ručníky, účinné jsou i vlhké záclony.

  1. Voda a zase jen voda – první a nejrychlejší pomoc je smočení zápěstí studenou vodou, zejména využijete v zaměstnání, kdy nemůžete si dopřát studenou sprchu. Pokud necháte alespoň deset vteřin zápěstí pod tekoucí studenou vodou, dojde k ochlazení těla až na dobu jedné hodiny. Pakliže je to reálné, tak efektivní je i studená voda v lavoru, do kterého si stačí dát nohy a automaticky dojde k celkovému ochlazení a k okamžité úlevě. Bezpochyby nejzábavnější formou je ochlazení v bazénu. Nicméně nejen bazén poskytne tělu náležité ochlazení. I v těch největších vedrech lze se příjemně ochladit. Přečtěte si o další možné variantě

nohy ve vodě

  1. Ochlazení zevnitř aneb vsaďte na správné potraviny – zejména je zapotřebí zvolit odlehčený jídelníček, nevařit hutná neboli vydatná a tučná jídla, eliminovat smažené pokrmy v letních dnech. Ideální volbou jsou zeleninové saláty a studené lehké polévky apod. Mezi nejlepší potraviny, které dokáží náležitě ochladit patří salátová okurka. Stejně tak je vhodná konzumace ovoce, jako je například meloun apod. A samozřejmě dodržovat pitný režim!