Je třeba šetřit

Možná jsme to slýchávali doma od prarodičů, kteří byli zvyklí šetřit nejen každou korunu, ale spoustu ostatních věcí. Babička sbírala i sáčky od mléka, vždyť by se mohly hodit nebo kelímky a další kuriozity. V jedné vodě, ve vaně, vykoupala klidně všechny vnoučata, vždyť jak je jen voda drahá. My jsme zase pravý opak a zamilovali jsme si určitý komfort, který nás posunul nějak do vyšších sfér a požadavků. Bohužel doba si ale vyžádala určité změny a šetření nyní dopadá i na nás. Ani hypotéční úvěr již nezískáme v plné výši, pokud se neprokážeme dalšími penězi, že si nemovitost můžeme pořídit celou. A tak i my dnes přicházíme s radou pro naše děti. Šetřete si každou korunku, bude se určitě hodit. Je pravdou, že dnes již banky moc vstříc nevyjdou, když se dostaneme do nějakých problémů, ale naštěstí se můžeme obrátit s dotazy na nebankovní hypotéky, které vychází vstříc skoro každému a pomohly již nejednomu klientovi.

peníze

Jak začít šetřit v bytě
Náklady na domácnost bývají jednou z hlavních položek, které zasáhnou naši peněženku, tady bychom měli vždycky začít.

  1. Topení – pokud bydlíme v pronajatém bytě, tak to bývá nejdražší položkou na seznamu. Ve svém vlastním baráčku již hledáme úspornější varianty. Ale i tak se dá ušetřit. Nejvíce tepla uniká přes okna, proto je dobré je řádně utěsnit. Radiátory nikdy nezakrývat a to ani záclonou nebo snad závěsem. Nevyplatí se ani při odchodu topení vypínat, pouze ho stáhnout a nechat temperovat.
  2. Vypínat pohotovostní režim – když spotřebič nepoužíváme, je lepší ho vypnout ze zásuvky. Nové elektronické spotřebiče vždy zakupovat v energetické třídě A+ a více, se vyplatí.

kalkulačka

  1. Větrání – to by se nikdy nemělo podceňovat, ale ani přeceňovat. Správné větrání také ušetří naši peněženku.
  2. Vaření – tak si představte, že pokličky ušetří mnoho spotřebované energie. Investice do jejich koupě je zároveň úsporou pro nás. Výběr sporáku nebo kombinovaných spotřebičů má také podstatný vliv na naši peněženku. Stejně tak jako padnoucí hrnce na rozpálených plotýnkách, šetří korunky a zároveň i čas strávený v kuchyni.
  3. Světlo – úsporné nebo LED žárovky by rozhodně měly mít místo v našem domově.