Investování do budoucnosti

Horentní zdražování, nejistota ve finanční sféře, a strach z budoucna přiměl mnohé lidi lépe přemýšlet o svých penězích. Moto Carpe diem muselo ustoupit do pozadí, protože nyní je potřeba šetřit každou korunu. A je to logické. Pokud si nyní budeme užívat, a nepoddávat se strachu, může se stát, že v blízké budoucnosti přijdeme o střechu nad hlavou. A tak nyní každý řeší, jak co nejlépe zhodnotit své peníze.

rostoucí peníze

Stavební spoření

Jednou z variant je stavební spoření. Jedná se však o čím dál méně oblíbenou variantu, jelikož růst peněz zde se nevyrovná růstu cen. Dejme tomu, že budete každý měsíc odkládat na stavební spoření 2000Kč měsíčně, po dobu deseti let. Za deset let tak získáte 273 879Kč, z čehož jsou 240 000Kč vaše vklady, a zbytek státní podpora. Ačkoliv se to může zdát celkem dost, za deset let tato suma nebude mít valnou hodnotu. Zatímco ještě nějakých pět let zpátky jste si například za 2 a půl milionu pořídili pěkný domeček s minimálním počtem nutných oprav, dnes za tuto cenu sotva získáte pozemek ke stavbě. Stavební spoření je tedy rozhodně lepší, než nic, ale jde spíš o tvorbu jakési finanční rezervy, než o skutečnou možnost zhodnocení vašich peněz.

páka o peníze

Trading a investování

Jste li finančně gramotní, umíte to s čísly a rozumíte grafům, nabízí se tato možnost. S troškou štěstí a velkou dávkou logiky pak rychle vyděláte peníze. Trading je vlastně takový nákup a prodej akcií v rychlém časovém horizontu. Koupíte když začíná cena růst, a prodáte dřív, než pořádně klesne. Co se otázky zdanění týče, akcie a daně fungují tak, že pokud máte zisk z prodeje akcií, bere se to jako další příjem, a zdanit je tedy musíte. V případě však, že prodáte akcie až po době delší, než jsou tři roky od nákupu, zdaňovat je již nemusíte. V případě tradingu se pak vyplatí investovat jen v případě, že máte šanci na vysoký zisk. Zdaňuje se totiž příjem, a v případě že jste nakoupili za 50 000Kč, a prodali za 60 000kč, patnáctiprocentní daň se vám odečítá od příjmu, a ne zisku, tedy z 60 000Kč, a vy tak ve výsledku vyděláte jen 1 000Kč. Pokud si tedy nejste jistí, poraďte se s odborníky z TradeCZ, kteří vám se vším pomohou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup