Podle čeho bychom měli vybírat zábradlí na schodiště

Prakticky v každém domě, bez ohledu na to, zda je přízemní či patrový, dnes najdeme schodiště. I v těch, které nemají více pater, totiž najdeme půdu, či alespoň sklepní prostory. A do těch je potřeba se nějakým způsobem dostat – bylo by totiž hloupé, kdyby zůstaly nepřístupné a tedy nevyužité.

Nezbytnou součástí schodů je však i zábradlí. Z historického hlediska jde o relativně nedávný trend, který se však velmi rychle rozšířil. A není divu, koneckonců má velké množství výhod.

zabradli3

V první řadě je to samozřejmě zvýšení bezpečnosti – značně totiž snižuje riziko pádu. A je jasné, že pád ze schodů by nemusel dopadnout zrovna nejlépe. Osobám s pohybovými obtížemi pak usnadní výstup i sestup, což tito lidé rozhodně ocení.

Avšak aby tento úkol plnilo, je potřeba vybrat to správné. A to není tak jednoduché. Nabídka zábradlí na schodiště Fa-havlíček je totiž velmi široká, a laik, který věcem příliš nerozumí, se v ní může snadno ztratit. Případně se může rozhodovat pouze podle ceny či vzhledu, což také není ani zdaleka ideální.

V první řadě je nutné si uvědomit, co je jeho hlavním úkolem – zajištění bezpečnosti při chůzi po schodech. Je tedy nutné vybrat takové, které tento požadavek splňuje. Musí být dostatečně pevné, aby se nepohnulo ani v případě, že se o něj opře i více lidí plnou silou.

zabradli4

Také je dobré věnovat pozornost jeho výšce. Ta je obvykle ve veřejných prostorách standardní, avšak u sebe doma si můžeme vybrat takové, které nám bude nejlépe vyhovovat. Zde je potřeba se zamyslet, kteří lidé jej budou nejčastěji využívat. Jsou to děti? Nebo stará babička, která zde s námi žije? Je potřeba, aby právě pro ně bylo snadné jej použít.

Také vzhled by měl samozřejmě odpovídat onomu místu, a vhodně jej doplňovat. Například ornamentální zábradlí se asi nebude dobře vyjímat na úzkých schodech do sklepa. A co se ceny týče, tak zde se rozhodně vyplatí připlatit si za kvalitu. Jde zde totiž o naše bezpečí, a o bezpečí naší rodiny. A to je to nejdůležitější.