Je dobré kupovat dětem tašky s postavičkami, jako je batoh Krteček?

Asi každý rodič ví, jaké to je, když se jeho potomek zblázní do určité postavičky. Mohou to být Ninja želvy, kačer Donald, Mickey Mouse a mnoho dalších. Obvykle totiž pak vyžadují věci, které na sobě onu postavičku mají, ať už je to svačinový box (který stejně nevyužijí, neboť svačinu mají v sáčku, případně si ji kupují cestou), kelímek na pití, zubní pasta a mnoho dalších věcí.

Jednou z těch populárnějších jsou i batohy. Ty se, navzdory doporučením ortopedů, používají poměrně často jako školní tašky, především u starších dětí. I ty jsou často dekorovány postavičkami, takže můžeme najít například batoh Krteček, Včelka Mája, kačer Donald, Ledové království a mnoho dalších, v závislosti na tom, co je právě populární.

batoh1

Otázkou ovšem je, zda bychom dětem skutečně měli tyto předměty kupovat. A obzvláště takové, které budou nosit i venku, jako například již zmíněné tašky do školy.

Jistě, na první pohled si člověk řekne, proč ne, alespoň udělá dítěti radost, a třeba i bude chodit raději do školy, když bude mít novou tašku. Ovšem takhle to bohužel nefunguje. Ano, bude chodit raději, avšak pouze prvních pár dní, než se z nové aktovky či batohu stane norma.

Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že děti rostou rychle, a stejně rychle se mění jejich zájmy. To, co se jim líbí teď, jim může za rok připadat „hloupé“ a „pro malé děti“. Je tedy velmi pravděpodobné, že novou tašku budou do školy nosit pouze jeden školní rok, a možná ani to ne.

batoh2

Jak tedy vybírat? Ideální jsou neutrální témata. Dobré je nepropadnout stereotypům a nekupovat například klukům modré s autíčky a holčičkám růžové s koníčky či panenkami. Je dobré, pokud svého potomka znáte. Víte, jaká je například jeho oblíbená barva? Jaké má zájmy? Podle toho můžete poměrně dobře vybrat motiv tak, aby se mu líbila.

Jen ho sebou neberte nakupovat, ať si vybere. Buďte si totiž jisti, že ukáže na tu s právě oblíbenou postavičkou.